Pohodlnější homeoffice: Jak si nezničit tělo při práci za jídelním stolem i z pohovky

Health & physical movement for companies

Pohodlnější homeoffice: Jak si nezničit tělo při práci za jídelním stolem i z pohovky

Nastavení židle při homeofficu

Z postele do „práce“ se přesunete dřív, než stihnete vypít ranní kafe. Notebook otevíráte na jídelním stole namísto toho kancelářského. A občas tuhle rutinu prostřídáte prací z pohovky či dokonce postele. Připomíná vám tenhle scénář i váš homeoffice? Tak nebojte, nejste jediní. Většina z nás nemá svůj domov ideálně zařízený pro dlouhodobou práci. Pokud však budete dodržovat pár základních pravidel, nebude to pro vaše tělo až takový problém.

Upravte si pracovní místo

Aby vaše záda a pohybový aparát příliš netrpěly, upravte si své pracovní místo. Jak na to vám ve videu ukáže Katka.

Pokud doma nemáte výškově nastavitelnou židli, můžete si její sedák vypodložit třeba dekou či polštářem. Chybí vám také externí klávesnice a myš k notebooku? Pak máte o důvod víc častěji střídat různé typy sedů a dávat si pravidelné pauzy.

Naučte se správně sedět

Ani ta nejlepší židle na světě by vám však nepomohla, pokud byste se na ni neustále hrbili. Kromě ideálního nastavení pracovního místa je naprosto zásadní naučit se také sedět.

Pokud na podobný sed nejste zvyklí, bude to ze začátku celkem námaha. Víme to z praxe moc dobře. Když tuhle polohu učíme účastníky na našich webinářích a seminářích, většinou ji zvládnou udržet necelé dvě minuty. Nevzdávejte to a zkuste držení těla v průběhu dne častěji korigovat. A pamatujte, cílem není v této pozici zůstávat hodiny, nýbrž se do ní často dostávat.

Pravidelně střídejte typy sedů

Správné sezení je základ, nikdo však nevydrží pracovat vzpřímeně dlouhé hodiny. I proto je důležité pravidelně měnit polohy. Pokud vám to prostředí umožní, střídejte různé typy sedů i práci vestoje a vsedě. A nebojte se být kreativní, důležité je nezůstávat dlouho ve statické pozici. Při homeofficu se můžete vybrat například některou z těchto.

Aktivujte své tělo

Při práci z domova nezapomínejte na pravidelné pauzy spojené s protažením či jakoukoliv jinou aktivitou. Nejjednodušší, co můžete udělat, je alespoň každých šedesát minut si stoupnout a projít se po bytě. I těch pár kroků je pro vaše tělo lepší, než zůstat celý den sedět. Občas se taky protáhněte. Několik jednoduchých cviků umí zázraky. Krátkou protahovačku najdete ve videu s Petrou. 

Další praktické tipy, jak během práce zůstat aktivní

  • Telefonujte v pohybu – s telefonem v ruce můžete stát, procházet se po bytě, nebo zkusit lehké protažení. 
  • Prodýchávejte své tělo – zaměřte se na svůj dech, pomůže vám to aktivovat mysl, snížit úroveň stresu a ulevit od bolesti zad. 
  • Aktivujte chodidla – výhodou při práci z domova je, že při sezení nemáte chodidla v botách. Využijte toho a aktivujte je jednoduchým cvičením, kdy se snažíte palec odtáhnout od ostatních prstů. 

 Máte zájem o webinář na toto téma pro vás a vaše kolegy?


Delso interiéry

Sháníte novou ergonomickou židli, nebo si chcete konečně dopřát výškově nastavitelný stůl? Pak doporučujeme navštívit eshop či kamenný obchod DELSO.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *